BT-PROFILE250/LED ENGINE BRITEQ
For your convenience the projector is sold as two separate parts :
BT-PROFILE250/LED ENGINE:
Equipped with a high power 250W COB LED, 3200K color temp.
Extremely silent cooling system using heat pipe technology.
Compatible with ETC® Source Four-optics.
LCD-screen for easy settings.
Working modes: manual, DMX
Different dimmer curves: Linear, Square law, Inverse square law, S-curve
Insulated rear handle
DIFFERENT OPTICS:
Specially coated optics for sharply defined crisp projections.
Four profile blades, specially coated for minimum reflections.
Can replace ETC Source Four-optics
Optical barrel can be rotated and locked in any position
Different optical units: 19°, 26°, 36°, 50°, 15-30°, 25°-50°
Lockable compartment for use of the optionally available:
GOBO Holder : Outer diameter gobos: 86mm, optical diameter: 48mm
IRIS : Aperture diameter: adjustable from 5mm to 74mm